فرماندار:

سیل به ۲۲ روستای تکاب خسارت زد

سیل به ۲۲ روستای تکاب خسارت زد
فرماندار تکاب گفت: سیل اخیر به ۲۲ روستای این شهرستان خسارت هایی وارد کرد که در روستای "آقدره سفلی" در بخش تخت‌سلیمان موجب خسارت‌های کلی به منازل مسکونی، مکان‌های دامی، خودروها و معابر عمومی و اراضی کشاورزی شد.

امیر ستوده‌فر با بیان اینکه این سیل خوشبختانه تلفات جانی نداشت، افزود: شدیدترین سیلاب روز گذشته در این شهرستان در روستای "آقدره سفلی" بخش تخت‌سلیمان با حجم ۱۶۲ هزار مترمکعب رخ‌ داد که بیش از ۹۰ دقیقه به طول انجامید.

وی اظهار داشت: پنج واحد مسکونی در این روستا و یک واحد مسکونی نیز در روستای "آقدره وسطی" دچار آب‌گرفتگی شدید شد و لوازم و اثاثیه آنها به‌طور کامل ازبین رفت و یک دستگاه خودرو وانت کاپرا نیز بر اثر قرار گرفتن در مسیر سیلاب واژگون و تخریب شد که در مجموع بیش از ۳۰ میلیارد ریال به ساکنان این روستا خسارت وارد شد.

فرماندار تکاب با اشاره به اینکه ۲ راس دام سنگین و هشت راس دام سبک نیز در این روستا به علت سیلاب شدید مفقود شدند، بیان‌ کرد: آب‌بندها و تجهیزات انتقال آب کشاورزی از جمله چهار دستگاه موتور پمپ و ۳۰ متر لوله بر اثر جاری شدن سیل در روستاهای آقدره سفلی، آقدره وسطی و شیرمرد تخریب شده است.

ستوده فر ادامه داد: سیلاب شدید موجب قطع آب شرب روستای آقدره وسطی نیز شد که پس از چهار ساعت با تلاش نیروهای خدماتی اداره آب و فاضلاب مشکل رفع و جریان آب این روستا برقرار شد.

وی با بیان اینکه مسوولان و مدیران اداره‌های تکاب برای امدادرسانی سریع در روستای سیل‌زده آقدره‌سفلی حضور یافتند، اضافه کرد: نیروهای امدادی و خدماتی تکاب از جمله ۲ تیم چهار نفره امداد و نجات هلال احمر به همراه معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری، بخشداری تخت سلیمان، دبیر ستاد مدیریت بحران و روسای اداره‌های منابع آب، آب و فاضلاب، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، پاسگاه  انتظامی تخت سلیمان عصر دیروز، جمعه در اولین دقایق وقوع سیل به روستای آقدره‌ سفلی اعزام شده و روند امدادرسانی به روستاییان آسیب دیده را آغاز کردند.

فرماندار تکاب افزود: امدادگران هلال احمر این شهرستان در مدت ۱۲ ساعت تا بامداد امروز، شنبه نسبت به رفع آبگرفتگی و تخلیه سیلاب از منازل مسکونی اقدام کردند و ماشین آلات سنگین معدن طلای آقدره نیز مسیر سیلاب را لایروبی و معابر روستا را پاک‌سازی و بازگشایی کردند.