هم‌زمان با هفته دولت؛

۱۰ طرح آبخیزداری و جنگل‌کاری در تکاب به بهره‌برداری رسید

۱۰ طرح آبخیزداری و جنگل‌کاری در تکاب به بهره‌برداری رسید
همزمان با هفته دولت ۱۰ طرح آبخیزداری با ۲۸ میلیارد ریال هزینه با حضور جمعی از مسوولان شهرستان تکاب به بهره‌برداری رسید.

سرپرست فرمانداری تکاب در آئین بهره‌برداری از طرح‌های آبخیزداری این شهرستان در روستای "تپه‌بُر" با تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و گرامیداشت هفته دولت گفت: توسعه پایدار کشور از مسیر توسعه روستاها می‌گذرد و با اجرای طرح‌های مختلف عمرانی و زیربنایی محیطی مناسب سکونت و ایمن در روستاها ایجاد می‌شود که از روند مهاجرات و مشکلات ناشی از تخلیه روستاها جلوگیری می‌کند.

"سید هادی طباطبایی" افزود: اکنون دولت برای رفع محرومیت و توسعه روستاها و مناطق دورافتاده پای‌کار است و برای بهبود شاخص‌های روستایی لازم است روستاییان نیز مشارکت و همکاری جدی داشته باشند.

وی با بیان اینکه بخشداران و دهیاران زمینه مشارکت روستاییان در اجرای طرح‌های توسعه‌ای را فراهم کنند اظهار داشت: امیدواریم با افتتاح و بهره‌برداری از طرحهای عمرانی مختلف شهروندان و روستاییان از از برکات نظام و خدمات دولت بهره‌مند شوند.

سرپرست فرمانداری تکاب ادامه داد: اجرای طرح‌های آبخیزداری و حفظ منابع آب و خاک از گذشته در کشور ما وجود داشت اما امروز به برکت نظام جمهوری‌ اسلامی به‌صورت علمی و اصولی بر اساس اقلیم منطقه اجرا می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تکاب نیز در این مراسم گفت: طرح‌های آبخیزداری شامل احداث ۹ سد ملاتی به حجم هفت هزار متر مکعب در اراضی ملی زیرحوزه روستاهای "قوجه" و "تپه‌بُر" است که برای اجرای آنها ۲۶ میلیارد و ۶۵۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی هزینه شده است.

قادر خسروی افزود: با اجرای این طرح، اراضی‌ ملی و مراتع این منطقه احیا و از ادامه فرسایش خاک در حوزه «قوجه و تپه‌بُر» به عنوان یکی از مهم‌ترین مناطق با درجه بالای فرسایش خاک در کشور جلوگیری و به مدت یک سال قرق و حفاظت می‌شود.

وی بیان کرد: این حوزه آبخیزداری جزو اولین مناطق کشور با درجه فرسایش بسیار بالای خاک است که اجرای طرح آبخیزداری در این منطقه از اولویت‌های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی بود که با بهره‌برداری از آن شاهد کاهش وقوع سیلاب، جلوگیری از فرسایش خاک و افزایش منابع آب زیرزمینی خواهیم بود.

رئیس اداره منابع طبیعی تکاب اظهار داشت: طرح جنگل‌کاری در سطح ۱۳ هکتار از اراضی ملی روستای "عربشاه گروس" بخش مرکزی این شهرستان نیز با یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال هزینه، هم‌زمان با دیگر طرح‌های آبخیزداری به بهره‌برداری رسید.

همچنین به‌مناسبت گرامیداشت هفته دولت آئین واگذاری ۵۰ واحد مسکونی نوسازی و مقاوم سازی شده بنیاد مسکن با حضور سرپرست فرمانداری تکاب به محوریت روستای "چپدره" برگزار شد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تکاب در این مراسم گفت: این تعداد واحد مسکونی در قالب طرح ویژه نوسازی و بهسازی مسکن در روستاهای دورباش، چپدره، نصرت‌آباد و قینرجه بصورت هم‌زمان به ساکنان این روستاها واگذارشد.

محمد فرجی بیان کرد: برای نوسازی و بهسازی این تعداد واحد مسکونی ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در قالب تسهیلات بانکی از منابع بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هزینه شده است.

وی اظهارداشت: با واگذاری این تعداد واحد مسکونی، تعداد واحدهای مسکونی مقاوم سازی شده در روستاهای تکاب به ۲ هزار و ۱۲ واحد رسید که ۲۶ درصد مسکن‌های روستایی این شهرستان را شامل می‌شود.