عملیات اجرایی شبکه آبیاری و زهکشی سد ساروق تکاب آغاز شد

عملیات اجرایی شبکه آبیاری و زهکشی سد ساروق تکاب آغاز شد
عملیات اجرایی طرح شبکه آبیاری و زهکشی سد ساروق تکاب در چهارمین روز از دهه فجر با حضور فرماندار، نماینده مجلس و جمعی از مسوولان محلی و استانی آغاز شد.

فرماندار تکاب در این آیین گفت: اعتبار طرح شبکه آبیاری و زهکشی سد ساروق به میزان ۷۰۰ میلیارد ریال در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ تصویب شده و برای اجرای آن در مرحله اول ۱۸۴ میلیارد ریال تخصیص یافته است.

محمود زمانی افزود: این طرح شامل یک ایستگاه پمپاژ مرکزی به ظرفیت ۵۵۰ لیتر درثانیه و توان یک‌هزار و ۵۰۰ کیلووات و شبکه اصلی خط انتقال به طول ۱۰.۵ کیلومتر است.

وی با بیان اینکه اجرای شبکه آبیاری سد ساروق از مهمترین طرح های توسعه‌ای تکاب و از مطالبات اصلی کشاورزان منطقه به شمار می‌رود، اظهارداشت: با اجرا و تکمیل این طرح ۸۱۲ هکتار از اراضی کشاورزی تکاب به صورت آبی با سیستم تحت فشار بارانی و قطره‌ای کشت خواهد شد و ۳.۵ میلیون مترمکعب از ذخایر پشت سد مخزنی ساروق به بخش کشاورزی متطقه اختصاص می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه توسعه بخش کشاورزی از برنامه‌های اصلی مدیریت اجرایی تکاب است، ادامه داد: با بهره‌برداری از طرح شبکه آبیاری اراضی پایاب سد ساروق تکاب، تحول عمده در بخش تولید محصولات کشاورزی از جمله افزایش تولید گندم ایجاد خواهد شد و شاهد رونق اقتصادی و افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی منطقه خواهیم بود.

فرماندار تکاب با قدردانی از پیگیری های مستمر نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی درخصوص جذب اعتبارات مورد نیاز این طرح گفت: اجرای این طرح پس از سالها وارد فاز عملیاتی شده و بسیاری از دغدغه‌ها و مشکلات کشاورزان منطقه را رفع خواهد کرد.