مایه‌کوبی ۶۵۰۰ راس دام در تکاب آغازشد

مایه‌کوبی ۶۵۰۰ راس دام در تکاب آغازشد
مدیر شبکه دامپزشکی تکاب گفت: ۶ هزار و ۵۰۰ راس دام سنگین در مرحله دوم طرح واکسیناسیون علیه بیماری تب برفکی در این شهرستان مایه‌کوبی می‌شود.

احمد بهرامی افزود: اولویت اول واکسیناسیون دام در تکاب مناطق پرخطری روستاها و دامداری‌هایی  را شامل می‌شود که در دو سال اخیر موارد مثبت بیماری در آنها مشاهده شده‌است.

وی افزود: اولویت دوم واکسیناسیون دام‌های سنگین تکاب، شعاع ۱۰ کیلومتری اطراف کانون‌های مثبت بیماری خواهد بود و این طرح در اولویت سوم در مناطق کم‌خطری اجرا می شود که موارد مثبت بیماری طی سالهای اخیر در آنجا مشاهده یا گزارش نشده‌است.

 مدیر شبکه دامپزشکی تکاب با بیان اینکه واکسیناسیون تنها راه پیشگیری از تب برفکی نیست و دامداران باید یک سری مسائل بهداشتی و قرنطینه‌ای را در کنار مدیریت دام‌های خود رعایت کنند اظهارداشت: کنترل ورودها به مراکز دامداری و لزوم ضد عفونی افراد و ادوات کشاورزی ورودی و اماکن نگهداری دام بخشی از این موارد محسوب می‌شود.

بهرامی با اشاره به اینکه بیماری تب برفکی یکی از بیماریهای بسیار مهم صنعت دامپروری محسوب می‌شود که علاوه بر اقتصاد دامداری ، اقتصاد کشور را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد بیان کرد: بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی است با قدرت انتشار بسیار بالا علاوه بر اینکه مخاطات دهان و ناحیه پای دام را درگیر می‌کند،تولید شیر را به صفر می‌رساند و موجب وقوع تلفات در بین دام‌ها می‌شود.

وی گفت: همکاری و مشارکت دامداران و روستاییان در زمینه واکسیناسیون و ایمن‌سازی دام‌های سنگین تکاب علیه تب برفکی ضروری است.