استاندار آذربایجان غربی:

اربعین حسینی برکات زیادی برای آذربایجان غربی داشته است / از استانهای پیشرو در دیپلماسی منطقه ای بودیم / دغدغه اول تمامی مسئولان بهبود وضعیت اقتصادی مردم می باشد

اربعین حسینی برکات زیادی برای آذربایجان غربی داشته است / از استانهای پیشرو در دیپلماسی منطقه ای بودیم / دغدغه اول تمامی مسئولان بهبود وضعیت اقتصادی مردم می باشد
استاندار آذربایجان غربی گفت: اربعین حسینی برکات زیادی برای آذربایجان غربی و بخصوص توسعه زیرساخت های منطقه در سال گذشته و امسال داشته است.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، محمدصادق معتمدیان در برنامه اولدوز شبکه استانی آذربایجان غربی صداوسیما، با اشاره به بازگشایی مرز تمرچین در سال گذشته با حمایت دولت سیزدهم، افزود: سال گذشته حدود 70 هزار زائر عتبات عالیات از مرز تمرچین تردد کردند و امسال آماده میزبانی از 500 هزار زائر اربعین حسینی هستیم.

وی همچنین به برنامه ریزی برای تردد زائران استان های شمال و شمال غرب کشور از مرز تمرچین اشاره کرده و یادآور شد: با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه، احتمال افزایش آمار تردد زائرین اربعین حسینی از مرز تمرچین بالا بوده و مردم و مسئولان آذربایجان غربی آماده میزبانی این زائران هستند.

استاندار آذربایجان غربی به هماهنگی با اقلیم کردستان عراق برای تسهیل تردد و تامین امنیت زائران عتبات عالیات نیز اشاره کرده و افزود: تدابیر حداکثری برای میزبانی از زائران اربعین حسینی و تسهیل خدمات رسانی شایسته در حوزه های اسکان، تغذیه، بهداشتی و درمانی، حمل و نقل و ... اندیشیده شده است.

معتمدیان همچنین با یادآوری برنامه های دولت سیزدهم برای توسعه آذربایجان غربی، اضافه کرد: ساماندهی مرزهای استان و فعال سازی 5 پایانه مرزی و 24 ساعته کردن برخی از مرزها، منجر به افزایش صادرات از آذربایجان غربی شده و با توجه به مرز مشترک با سه کشور، از استانهای پیشرو در دیپلماسی منطقه ای بودیم.

وی در ادامه با اشاره به مدیریت متمرکز و ساماندهی مرزهای استان با حمایت دولت سیزدهم و دیپلماسی فعال منطقه ای، افزود: با رفع موانع و هماهنگی برای رونق صادرات از مرزهای استان، شاهد صادرات بیش از یک میلیارد دلار از مرز تمرچین بودیم که بیشتر از صادرات جمهوری اسلامی ایران به کشورهای اروپایی می باشد.

استاندار آذربایجان غربی به نشست مشترک استانداران هم مرز با اقلیم کردستان عراق نیز اشاره کرده و ادامه داد: نشست های مشترک با استان های هم مرز آذربایجان غربی تداوم خواهد داشت تا منافع مردم عزیز استان و کشورمان تامین شده و شاهد توسعه مبادلات اقتصادی در منطقه باشیم.

معتمدیان همچنین از برگزاری جلسات مشترک با استانداران مرزی ترکیه در ماه های آینده خبر داده و افزود: با توسعه روابط و مراودات مرزی با ترکیه از طریق مرزهای مشترک و استفاده از فرصت های دو کشور، به دنبال رسیدن به تراز 30 میلیارد دلاری مبادلات اقتصادی ایران و ترکیه هستیم.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه صحبت های خود در برنامه اولدوز، با اعلام اینکه ایمیدرو بزرگترین پروژه معدنی خود در شمال غرب کشور را در جنوب استان آغاز کرده، گفت: نهادهای حاکمیتی و هلدینگ های بزرگ، گام هایی را برای سرمایه گذاری 43 هزار میلیاردی در حوزه معدن آذربایجان غربی برداشته اند و از این رو اهتمام جدی برای ساماندهی این حوزه در سطح استان داریم.

محمدصادق معتمدیان همچنین حمایت از تولید و سرمایه گذاری در آذربایجان غربی را از سیاست های دولت سیزدهم معرفی کرده و افزود: در طرح هایی چون یکشنبه های حمایت از تولید، به دنبال پشتیبانی از تولیدکنندگان و کمک به افزایش تولید در استان هستیم.

وی در ادامه از احیای حدود 240 واحد تولیدی استان در دولت سیزدهم خبر داده و خاطرنشان کرد: احیای واحدهای تولیدی نقش موثری در بهبود وضعیت اشتغال آذربایجان غربی داشته و با اشتغال زایی 109 درصدی سال گذشته، در سه ماهه اول امسال رتبه سوم اشتغال زایی در بخش خصوصی  را در سطح کشور کسب کردیم.

استاندار آذربایجان غربی به تداوم کاهش نرخ بیکاری در استان در چهار فصل سال گذشته نیز اشاره کرده و افزود: در سه ماهه اول سال جاری، نرخ بیکاری آذربایجان غربی به 6.7 درصد رسیده و با هم افزایی تمامی دستگاهها و بخش خصوصی، شاهد تداوم کاهش نرخ بیکاری در استان خواهیم بود.

معتمدیان همچنین با اشاره به کاهش ریسک سرمایه گذاری در آذربایجان غربی در طول دو سال اخیر، تصریح کرد: دغدغه اول تمامی مسئولان استان، بهبود وضعیت اقتصادی آذربایجان غربی و مردم این استان می باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه فعالیت های دولت در آذربایجان غربی برنامه محور می باشد، افزود: با توجه به برنامه ریزی ها و ریل گذاری های انجام شده، شاهد ارائه کارنامه ای مثبت از خدمات رسانی به مردم در حوزه های مختلف هستیم و به عنوان مثال در سال گذشته در شاخص بهبود فضای کسب و کار، همواره در جمع سه استان اول کشور بودیم.

استاندار آذربایجان غربی به میزبانی استان از سه رویداد بزرگ ورزشی در تابستان امسال نیز اشاره کرده و یادآور شد: آذربایجان غربی در حوزه ورزشی، ظرفیت های زیادی دارد و تکمیل و توسعه زیرساخت های ورزشی استان، به صورت متوازن و عادلانه برای بهره مندی تمامی اقشار دنبال خواهد شد.

معتمدیان در پایان، اولویت اول استان را آرامش، امنیت، توسعه و پیشرفت معرفی کرده و افزود: منافع ملی کشور را نباید قربانی اغراض کوتاه مدت شخصی و سیاسی کرد و باید با مردم صادق بوده و خدمتگزاری شایسته در تامین معیشت و رفاه آنها باشیم.