در دومین روز از هفته دولت؛

بهره‌برداری از ۱۱ طرح آبخیزداری و صنعتی در تکاب آغاز شد

بهره‌برداری از ۱۱ طرح آبخیزداری و صنعتی در تکاب آغاز شد
بهره‌برداری از ۱۰ طرح آبخیزداری و یک طرح صنعتی کشاورزی با ۲۳ میلیارد ریال هزینه در دومین روز از هفته دولت با حضور فرماندار و جمعی از مسوولان محلی در تکاب آغاز شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تکاب  در آیین بهره‌برداری همزمان از طرح‌های آبخیزداری در روستای «عربشاه‌گروس» بخش مرکزی این شهرستان گفت: احداث ۱۰ سد ملاتی و گابیونی در روستاهای عربشاه گروس، سبیل، قرخلو و دورباش و اجرای عملیات بیولوژیکی در سطح ۱۵۰ هکتار از اراضی ملی از جمله این طرح‌هاست که برای اجرای آنها بیش از ۱۳ میلیارد ریال از محل اعتبارات دولتی هزینه شده است.
فاضل سلامی افزود: برای احداث این تعداد سد ملاتی بیش از یک هزار و ۶۰۰ مترمکعب عملیات مکانیکی در مدت یک سال اجرا شده است.
وی بیان کرد: با بهره برداری از این سدها علاوه بر حفظ منابع آب‌های سطحی و توسعه پایدار منابع طبیعی، از جابجایی خاک و ایجاد رسوب در منطقه و پر شدن حجم سدهای مخزنی جلوگیری شده و  مقاومت در برابر سیلاب و پر آب شدن چشمه‌ها و قنات‌ها و حفظ پوشش گیاهی منطقه را به دنبال دارد.
همچنین همزمان با گرامیداشت هفته دولت طرح صنعتی - کشاورزی سایت بوجاری و کارگاه بسته‌بندی حبوبات با حجم سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ میلیارد ریال در روستای «چپدره» به بهره‌برداری رسید.
مدیر جهاد کشاورزی تکاب در آیین بهره برداری از این طرح گفت: این کارگاه با ظرفیت سالانه یکهزار و ۲۰۰ تن بوجاری گندم و بسته‌بندی حبوبات و برنج فعالیت می‌کند و با بهره‌برداری از آن تعداد سایت‌های بوجاری در تکاب به هشت کارگاه رسید.
رضا افشاری‌نژاد با بیان اینکه سالانه ۴۵ هزار تن گندم و انواع حبوبات در تکاب تولید می شود افزود: با راه‌اندازی و افتتاح این کارگاه صنعتی در بخش کشاورزی برای ۱۰ نفر به صورت مستقیم و برای ۲۰ نفر به طور غیرمستقیم شغل ایجاد شده است.
علاوه بر این، به مناسبت هفته دولت عملیات اجرایی احداث یک باب مدرسه سه کلاسه در روستای دورافتاده و سختگذر «آی‌قلعه‌سی» در ۳۵ کیلومتری تکاب با حضور فرماندار آغاز شد.
مدیر آموزش و پرورش تکاب نیز در مراسم کلنگ‌زنی این واحد آموزشی گفت: این مدرسه در زمینی به مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع و زیربنای ۱۵۰ مترمربع در مدت ۱۸ ماه ساخته خواهد شد.
حمید علی نیا اظهار داشت: برای احداث این واحد آموزشی پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار از محل اعتبارات دولتی تامین شده و توسط اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان‌غربی ساخته خواهد شد.
وی افزود: با بهره‌برداری از این مدرسه ۳۲ نفر از دانش‌آموزان دوره ابتدایی روستای آی‌قلعه‌سی بخش مرکزی تکاب از فضای آموزشی مناسب بهره‌مند خواهند شد.
همزمان با هفته دولت امسال ۳۲ طرح مختلف عمرانی و زیربنایی، کشاورزی، صنعتی و خدماتی با ۱۱۰ میلیارد ریال هزینه از محل اعتبارات دولتی به بهره‌برداری می‌رسد.