وزیر آموزش و پرورش:

مردمی‌سازی امور از مهمترین راهبردهای دولت است / تلاش شود دانش آموزان استان از فضاهای فرسوده بیرون بیایند

مردمی‌سازی امور از مهمترین راهبردهای دولت است  / تلاش شود دانش آموزان استان از فضاهای فرسوده بیرون بیایند
وزیر آموزش و پرورش گفت: مردمی سازی و واگذاری امور به مردم یکی از راهبردهای مهم دولت در اداره کشور است.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، یوسف نوری در آیین افتتاح مجتمع آموزشی، تربیتی و فرهنگی بوتراب خوی افزود: از ظرفیت گروه‌های مردمی و همچنین حوزه های علمیه و دارالقرآن‌ها در راستای مردمی سازی کارها و امور استفاده شود.

وی با بیان اینکه همکاری و مشارکت خیرین در مدرسه سازی یکی از مصادیق مهم مردمی سازی امور و کارهاست‌، خاطرنشان کرد: به مردم و بخصوص نوجوانان و جوانان مسئولیت داده شود و انحصار انجام امور نباید در دست دولت باشد.

وزیر آموزش و پرورش همچنین اظهار داشت: هم اکنون بستر برای کار و تلاش مهیا بوده و کشور به کارگاهی فعال در زمینه کار و تکاپو تبدیل شده است.

نوری با بیان اینکه شهیدان رجایی و باهنر مودب به آداب اسلامی و متخلق به اخلاق الهی بودند و بر اصول تربیتی تسلط داشتند، افزود: این 2 شهید عزیز افراد منحصر به فردی بودند که نظریه و اندیشه در آموزش و پرورش داشته و نهادی به اسم امور تربیتی را برای ما به یادگار گذاشتند.

وی با اشاره به اینکه مجتمع آموزشی، فرهنگی و تربیتی ابوتراب خوی کار فاخری است،  تصریح کرد: مدارس احداث شده توسط خیرین انسان را به یاد آیه هفت سوره انسان می‌اندازد که خیرین مدرسه ساز مصداق این آیه هستند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تربیت انسان هایی مودب به آداب اسلامی در مدارس بسیار مهم است، ادامه داد: تربیت براساس مکتب اسلامی، قرآنی و منطبق با ساحت‌های 6 گانه تربیتی همواره مد نظر باشد تا افرادی با عمل صالح و منطبق با ساحت اعتقادی و اخلاقی و سایر ابعاد 6 گانه پرورش یابند.

نوری همچنین با تاکید بر اینکه دانش آموزان و کودکان و نوجوانان با هنر و زیبایی شناختی الفت داشته باشند، گفت: در ساحت زیستی و بدنی کودکان و نوجوانان علاوه بر اینکه لازم است حافظ منافع زیستی نسل آینده باشند، باید به پرورش قوا و روح و روان خود از نظر تربیتی نیز بپردازند.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: در ساحت اقتصادی و حرفه ای نیز هر فارغ التحصیل باید یک حرفه بداند و  ملت و کشورش را دوست داشته و برای مرز و بوم خود کار کند.

وی در ادامه با بیان اینکه کشور تبدیل به کارگاهی شده که اگر کارهای عمرانی آغاز و انجام شود سه هزار شغل ایجاد می شود، افزود: هنرستانهای استان باید تقویت شوند و نسبت به پذیرش و جذب حرفه آموزان نوجوان تلاش کنند.

نوری همچنین با اشاره به اینکه در زمینه رتبه بندی معلمان، مجلس و شورای نگهبان در کنار آموزش و پرورش بودند، اضافه کرد: همگرایی و همکاری بین قوا بسیار زیاد شده و باید از این شرایط برای تقویت آموزش و پرورش و رفع مشکلات استفاده کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: تغذیه دانش آموزان مناطق محروم و مسابقات و برخی برنامه ها و طرح های فرهنگی و آموزشی که سالها تعطیل شده بود، در حال انجام و از سرگیری دوباره هستند.

وزیر آموزش و پرورش همچنین اضافه کرد: باید سعی کنیم دانش آموزان استان از فضاهای فرسوده بیرون بیایند و تجهیزات خوبی وارد استان شود و خرید تجهیزات در حال انجام است.

نوری در پایان با اشاره به کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش ادامه داد: 125 هزار نفر پارسال تعیین تکلیف شدند و امسال احکام آنان مشخص شده و 34 هزار نفر نیز استخدام شدند.