بخش کشاورزی نقش ویژه ای در ایجاد اشتغال، تولید ثروت و درآمد مردم استان دارد / زمینه ایجاد و توسعه واحدهای گلخانه ای در استان ایجاد شود

استاندار آذربایجان غربی گفت: رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی در کنار بهبود معیشتی فعالان این حوزه با لحاظ ارتقای راندمان آب از برنامه هایی است که در راستای توسعه این بخش مهم از اقتصاد استان دنبال می شود.

محمدصادق معتمدیان صبح امروز در حاشیه بازدید سرزده از سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در گفتگو با شبکه اینترنتی برکت، افزود: کشاورزان نقش بسیار مهمی در اشتغال، تولید ثروت و درآمد استان دارند و باید نگاه ویژه ای به این بخش صورت گیرد که این نگاه در لایحه بودجه سال آینده لحاظ شده است.

وی با اشاره به هدف گذاری کلان رشد اقتصادی هشت درصدی در کشور طی سال آینده، این رقم را در استان 7.3 درصد اعلام کرد و ادامه داد: یکی از مهمترین مولفه های رسیدن به این رشد، بخش کشاورزی است.

استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد: البته توجه به این حوزه بسیار ضروری است زیرا زیرساخت های مناسبی از زمین گرفته تا آب در استان داریم و وجود موقعیت ژئوپلیتیک و قرار گرفتن در مسیر شاهراه های بین المللی نیز بر اهمیت این حوزه افزوده است.

معتمدیان بیان کرد: تحقق رشد اقتصادی مدنظر در حوزه کشاورزی آذربایجان غربی طی سال آینده، اثر بسیار خوبی در حوزه اشتغال استان خواهد داشت و افزایش درآمد، صادرات و ارزآوری را نیز در این بخش موجب می شود.

وی مدیریت مصرف آب را یکی از مهمترین نیازهای بخش کشاورزی برشمرد و اظهار کرد: در صدد هستیم با توجه به وضعیت دریاچه ارومیه، اقدامات نرم افزاری مدیریت مصرف آب را در دستور کار قرار دهیم.

معتمدیان گفت: فاز اول و سخت افزاری طرح های مربوط به احیای دریاچه ارومیه شامل ساخت سد، احداث تونل و تصفیه خانه در حال رسیدن به سرانجام است و در صدد پرداختن به حوزه نرم افزاری هستیم که محور مهم این بخش نیز حوزه جهاد کشاورزی به شمار می رود.

استاندار آذربایجان غربی اظهار امیدواری کرد که اقدامات در این بخش منجر به احیای دریاچه ارومیه شده و معیشت بخش کشاورزی نیز لحاظ شود.

معتمدیان همچنین بر اجرای سند سازگاری با کم آبی در آذربایجان غربی تاکید کرد و افزود: توسعه کشت گلخانه ای و تغییر الگوی کشت، ایجاد مقدمات مکانیزه کردن اراضی، استفاده از سیستم های نوین آبیاری و آبیاری تحت فشار از اولویت های ما در این بخش است.

وی اضافه کرد: خروجی این برنامه ها برای ارزش افزوده بیشتر در بخش کشاورزی است و امیدواریم این ارزش افزوده در اختیار کشاورزان قرار گیرد تا زمینه رضایت بیشتر این قشر را فراهم کند.

استاندار آذربایجان غربی با انتقاد از سوءاستفاده واسطه‌ها از دسترنج و حاصل زحمات کشاورزان، بیان کرد: تلاش داریم با ایجاد صنایع تبدیلی بخش کشاورزی و بسته بندی، عقب ماندگی های این بخش را جبران کنیم که در این خصوص از همه ظرفیت های سرمایه گذاری استفاده خواهیم کرد.