برنامه‌های سه‌گانه توسعه برای شهرستان‌های استان تدوین می‌شود / رفع مشکلات مناطق محروم و کم برخوردار آذربایجان غربی پیگیری می شود

استاندار آذربایجان غربی گفت: برنامه های سه گانه توسعه برای شهرستان های استان تدوین شده و در سه فاز برای توسعه شاخص های مختلف مناطق به اجرا در می آید.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، محمدصادق معتمدیان در جلسه شنبه های محرومیت زدایی آذربایجان غربی افزود: در فاز نخست این برنامه توسعه‌ای و در راستای اجرای عدالت منطقه ای، تلاش می شود شاخص های مختلف شهرستان های 19 گانه استان به میانگین استانی برسد.

وی با اشاره به اینکه توسعه استان نامتوازن بوده و مناطق کمتر برخوردار در شهرستان های مختلف وجود دارد، خاطرنشان کرد: یکی از نخستین گام ها در این خصوص، توجه به شاخص آموزش است که می کوشیم شاخص آموزش شهرستان های مختلف را به میانگین استانی برسانیم.

استاندار آذربایجان غربی همچنین فاز دوم این طرح را رساندن شاخص های مختلف در استان به میانگین کشوری عنوان کرده و ادامه داد: در فاز سوم نیز که در بلندمدت باید مورد توجه جدی قرار گیرد، به سمت شرایط مطلوب و استاندارد در شاخص های مختلف حرکت می کنیم.

معتمدیان با تاکید بر توجه ویژه مسئولان استانی به آشنا کردن مقامات کشوری حوزه های مختلف با محرومیت های آذربایجان غربی، افزود: برای محرومیت زدایی، علاوه بر اقدامات سخت افزاری، در بخش نرم افزاری نیز باید کار کرد که نخستین گام در این خصوص، تشکیل شورای نهادهای حمایتی است.

وی در ادامه بر توسعه مناطق محروم حاشیه شهرستان های مختلف آذربایجان غربی از جمله ارومیه تاکید کرده و یادآور شد: در کنار توجه به توسعه مناطق محروم، باید تمهیداتی اندیشیده شود که از توسعه غیرقانونی در حاشیه شهرها جلوگیری شود.

استاندار آذربایجان غربی همچنین افزود: نهادهای مسئول، تکالیف قانونی که برای آنان در حوزه های مختلف به ویژه محرومیت زدایی در نظر گرفته شده را به صورت کامل انجام دهند تا زمینه بهبود وضعیت مناطق حاشیه شهر ارومیه به ویژه مناطق رشادت و کشتارگاه فراهم شود.

معتمدیان استفاده از ظرفیت های اعتباری در حوزه های گوناگون را نیز مورد تاکید قرار داده و اظهار داشت: مولدسازی و فروش اموال و املاک، از جمله محل های تامین اعتباری است که نباید مورد غفلت واقع شود و مدیران باید طبق قانون، این مورد را اجرایی کنند.